top of page

Roof Dance Complex  POLE DANCE

Dansınızı Bir Üst Seviyeye Çıkarın

Athletic Pole Dancer
Pole Dance: Hoş Geldiniz
1_uJRfYb4qIxJ8nmtL5fYzNA.jpeg

Pole Dance

Her Adımın Hakkını Verin

Pole dance Hollywood film ve müzik kliplerinden artık arkadaşlarımızın sosyal medya paylaşımlarına kadar her yerde görebildiğimiz bir dans çeşidi olarak hayatlarımızda yer alıyor. Peki pole dance olarak da bilinen direk dansı nedir ve neden son yıllarda bu kadar popülerleşti?
Öncelikle direk dansının ne olduğunu öğrenmek için tarihini araştırdığımızda karşımıza iki yerden türediği çıkıyor, Çin askerlerinin savaşa hazırlık antrenmanları ve Amerika’daki striptiz kulüpleri. Birbirinden bu kadar bağımsız iki köken şu şekilde birleşiyor, Çin’de çok eski zamanlarda askerler şuankinden daha kalın ve ahşap direklerde akrobatik hareketlerle antrenman yaparlarmış. Bu askerlerden sirklere katılıp direk üzerinde akrobatik hareket yapma konseptini bir sirk gösterisine dönüştürenler olmuş. Bu konsept gittikçe yayılmış ve tarihi Sümerlilere dayanan striptease ile birleşerek cinsellikle bağdaşan bir şova dönüşmüş. 1920’lerde Büyük Buhran döneminde iyice batı dünyasının eğlence hayatının bir parçası olmuş. Amerika’da striptiz kulüplerinin de açılmasıyla özellikle Afro Amerikan striptizciler esneklik ve güç isteyen bu dansı diğer striptizcilere öğretmek için ilk kez pole dance kursu açmışlar. Yani direk dansının günümüzde bilinen hali aslında çok yeni diyebiliriz. Direk dansının bütün tarihini göz önüne aldığımızda ne Çin’li akrobatların katkılarını göz ardı edebiliriz ne de Amerikalı striptizcilerin.
Peki striptiz kulüplerinden halka neden yayıldı? Çünkü pole dance akrobasi, güç ve esnekliğin mükemmel bir karışımı ve hem ruha hem vücuda çok iyi gelen bir spor. Vücudun hem esneme ihtiyacını, hem güçlenme antrenmanını hem de sanatla olan bağını aynı anda işleyebileceğiniz bir dal. Öncesinde de hiçbir esneklik, güç veya dans geçmişi istemeyen bir alan aynı zamanda. Direk dansında her bedene, her seviyeye uygun hareketler var ve bunları yapabilmek için gerekli olan tek şey sadece istemek ve başlamak. Bir çok fiziksel ihtiyacı aynı anda karşılayan bir spor olmasının yanı sıra, insanın kendi bedeniyle barışmasını ve aslında bedeninin neler yapabildiğini görmesi açısından da ruha çok iyi gelen ve özgüveni arttıran bir alan. Striptiz kulüplerinin bu alandaki etkisini asla yok sayamayacağımız bir diğer nokta ise direk dansının, kadınların kendi feminenliğiyle iletişime geçmesi, onu kabul etmesi ve kendi cinselliğinde rahat hissetmesine yardımcı olması. Direk dansı yaparken insanın kendi vücudunu dinlemesi ve nihayetinde kendi tarzını yaratması da direk dansını kişiye özel kılıyor. Özellikle son dönemlerde yoga, bale, diğer dans dalları gibi farklı alanlardan da etkilenen pole dance herkesin kendini bulabileceği ve kendi rahat alanını yaratabileceği, herkesi kucaklayan bir alan.
Kısaca pole dance, kökenleri çok eski zamanlara ve farklı farklı alanlara dayanan, fiziksel sağlığın yanında mental sağlığı da iyi yönde etkileyen ve kişinin kendi bedeniyle ilişkisinin gelişimine katkıda bulunan bir dans ve spor alanıdır.

İletişime Geçin
Pole Dance: Hakkımızda
bottom of page